«هوشمندی به تلاش دائمی کورکورانه نیست. گاهی هوشمندی به تشخیص لحظه‌ی مناسب قطع کردن تلاش است. در را اگر بکوبیم، دیر یا زود باز خواهد شد. اما دیوار را هر چه بکوبیم، در نخواهد شد».
– محمدرضا شعبانعلی–

ترجیح می‌دهید از کوه بلندی بالا بروید و پس از رسیدن به قله شاهد مناظر زیبا باشید یا جاده‌ی هموار، ولی بی‌آب و علفی را دنبال کنید؟ احتمالاً بیشترمان دوست داریم مسیر کوه را در پیش بگیریم، ولی باید حواس‌مان باشد کوهی را انتخاب کنیم که تجهیزات و توان لازم برای عبور از شیب آن را داشته باشیم. همین شیب وجه تمایز کارهای ارزشمند از سایر کارهاست.
ست گادین جزء افرادی است که موفقیت یک‌شبه را با قاطعیت افسانه‌ می‌داند و بر آن خط بطلان می‌کشد. به باور او، خیلی‌ها به افراد موفق و معتبر غبطه می‌خورند، ولی حاضر نیستند از شیبی که آن‌ها پشت سر گذاشته‌اند، عبور کنند و بنابراین به متوسط بودن تن در می‌دهند. او معتقد است هر فردی باید بهترین خودش باشد و لازمه‌ی آن عبور از شیب مخصوص به خودش است.
البته گاهی هم ممکن است با بن‌بست مواجه شویم. بن‌بست موقعیتی است که دائماً کار می‌کنید و کار می‌کنید و کار می‌کنید، ولی وضع خیلی تغییری نمی‌کند. اوضاع خیلی بهتر نمی‌شود، خیلی بدتر هم نمی‌شود. به همان شکل باقی می‌ماند. توصیه‌ی ست گادین این است که در مواجهه با بن‌بست باید متوقف شد و ادامه نداد. این بن‌بست ممکن است در هر جایی سروکله‌اش پیدا شود. سؤال این است که آیا جرأتش را دارید، در مواجهه با بن‌بست، متوقف شوید؟
این کتاب در تشخیص شیب و بن‌بست به ما کمک می‌کند و نشان می‌دهد کِی باید متوقف شویم و کِی باید تسلیم نشویم و ادامه دهیم؛ چیزی که تشخیص آن بسیار سخت است، ولی داستان‌ها و مثال‌های ارائه‌شده در این کتاب به ما کمک می‌کنند تا بهتر این موضوع را درک کنیم. در واقع، اولین گام در مسیر رسیدن به خواسته‌هایمان درک انواع موقعیت‌هایی است که ما را وادار به متوقف شدن می‌کنند.